VIIMISTLUS – LAKK VÕI ÕLI?

13. aug  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 0
äga oluline on põrandakatte valikul pöörata tähelepanu viimistlusele. Võimalikud viimistlusvariandid on lakk ja õli. Ei saa väita, et üks on parem kui teine, lihtsalt tegemist on erinevate materjalidega, mis nõuavad erinevat hooldust

Laki puhul on tegemist viimistlusmaterjaliga, mida kantakse töödeldavale puidule ca 5–6 kihti. Lakk katab puidu pealmise pinna, puidu sisse ei tungi. Kui laki pinna sisse tekivad elutegevuse tagajärjel kriimustused, siis tuleb kriimustatud pinna alt välja töötlemata puit, mis omakorda on väga vastuvõtlik mustusele ja niiskusele. Tekkinud kriimustusi on ka suhteliselt rakse parandada – paranduskohad jäävad alati näha. Seetõttu tuleb lakitud pinna taastamiseks kogu toa pind üle lihvida ning seejärel uuesti lakkida. Lakitud pinna põhiliseks eeliseks on aga tema lihtne hooldatavus. Täpsem hooldusjuned siit. Lakitud pinna igapäevane hooldus toimub tolmuimeja ja niiske mopiga. Põranda pesemiseks sobivad ka tavalised põrandapesuvahendid.


Teiseks alternatiiviks ning tänaseks juba populaarsust kogunud põranda viimistlusmaterjaliks onõli. Õlitatud pind toob ilmekalt välja puidu süü ning jätab töödeldava puidu tunduvalt ehedamaks võrreldes lakitud pinnaga. Vale on arusaam, et õlitatud pind ei talu üldse koormust. Vastupidi, vahe lakitud pinnaga on asjaolus, et õli hõõrutakse/immutatakse puidu sisse. Seega, mida rohkem puitu õlitada/hooldada, seda tugevamaks pind muutub ning seda suuremat koormust on ta võimeline taluma. Kui õlitatud pinna sisse tekivad elutegevuse tagajärjel kriimustused, siis jääb puidu pind ikkagi kaitstuks kuna kriimustuse alt tuleb välja õlitatud puit. Õli põhiliseks eeliseks lakitud pinna ees on kindlasti ka kohtparanduste tegemise võimalus. Nimelt võimaldab õli parandada ka ainult teatud üksikuid kohti ilma et parandused näha jääksid. 
Miinuseks võrreldes lakitud pinnaga on kindlasti hooldus. Eesti turul müüakse väga palju erinevaid õlisid/õlivahasid, mis nõuavad laias laastus kõik sarnast kuid erinevate materjalidega teostatud perioodilist hooldust. Soovitav õlitatud põranda hooldamise sagedus on esimesel paaril  aastal ca 1x aastas ning edaspidi vastvalt kasutusaktiivsusele. Hooldus seisneb põranda korralikus süvapesus ning seejärel uue õlikihiga katmises. Õlitatud põranda igapäevaseid pesu- ja hooldusvahendeid tasuks alati küsida põranda õlitust teostanud firmalt või õlimüüjalt. Ebaõigete hooldusvahendite kasutamine võib põranda väljanägemise ära rikkuda ning kahjustada pealmist kaitsekihti.

Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: