Värvide säilitamine peale maalritöid

29. mai  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 0
Pärast värvitööde lõpetamist on kasulik teada olulisemaid värvide säilitamise nippe, et neid saaks säilivusaja piirides vajadusel uuesti kasutada.
Suurimad vead, mida värvide hoiustamisel tehakse, on see, et neid hoiustatakse õhukindlalt sulgemata, hoitakse vales kohas ning kahetsusväärsel kombel on need tihtilugu ka lastele kättesaadavad. 

Selleks, et värv pärast kasutamist avatud purgis ära ei kuivaks, tuleb kaas õhukindlalt kleeplindiga sulgeda ning purk keerata tagurpidi. Eriti võiks seda nõuannet järgida lahustipõhiste toodetega. Kui aerosoolvärvi soovitakse kasutada ka pärast esmast kasutamist, tuleks pärast värvimistöö lõpetamist aerosoolvärvi purk keerata tagurpidi ja vajutada kuni pihustist tuleb ainult lahustit (mitte värvi). Selle tulemusena eemaldub värv pihustilt ja pihusti ots ei kuiva kinni.

Näiteks klientide poolt enim ostetud vesialusel värve ei tohi hoida rõdul või garaažis, kus temperatuur võib minna väga madalaks. Lahustipõhised värvid külma nii palju ei karda ning neid võib hoida ka garaažis, kus on vähemalt plusskraadid. Ka liiga soojas või põrandaküttega ruumis ei ole soovitatav värve säilitada – need võivad hoolimata õhukindlast suletusest hakata kuivama. Niiskust värvid üldiselt ei karda. Kui ei ole päris kindel, kas värv on saanud külma või ei, siis purki avades on näha, et värv on muutunud teraliseks ja seda ei ole võimalik enam segada ühtlaseks massiks. 

Ühest vastust sellele, millised värvid säilivad paremini (nt aerosool või vesiemulsioonvärvid) pole. Erineva koostisega värvid säilivad erinevalt ning oluline on jälgida purgil olevat säilivusaega. Seda ka siis, kui värv pärast esimest kasutamiskorda purgis veel kuivanud pole. Kui värv on vedel ka pärast aastast seismist ja säilivusaeg lubab, siis võib seda kasutada. 

Ohutus
Tänapäeval on värvid oluliselt ohutumad kui veel 10-20 aastat tagasi. Värvid ei lõhna enam nii tugevalt ning ei aja silmi vett jooksma ja pead valutama. Lisaks on K-rauta kauplustes saadaval juba üsna suur valik ökoloogilisi ja keskkonda säästvaid ning spetsiaalselt allergikutele mõeldud värve.

Siiski tuleb värvijääkide äraviskamisel meeles pidada, et kõik kõlbmatud värvi-, laki-, liimi- ja lahustijäägid tuleb viia ohtlike jäätmete kogumispunktidesse ning neid tavaprügi hulka visata ei tohi. Kusjuures kogumispunktid võtavad neid vastu tasuta.

K-rauta osaleb koostöös MTÜ Balti Keskkonnafoorumiga Euroopa Komisjoni poolt rahastatavas projektis „Infokampaania teadlikkuse tõstmiseks ohtlikest ainetest“ partnerina. Projekti eeltööna on Balti Keskkonnafoorum K-rauta kauplustes inventeerinud kõik värvid, lakid jms, mille alusel koostati nimekiri kõige ohutumatest valikutest nii inimestele kui keskkonnale. Üldjuhul kannavad need tooted juba ka erinevaid ökomärgised (Põhjamaade Luik, Euroopa Liidu Lilleke jne). 

Maikuu esimesel nädalal märgistati K-rauta kauplustes eraldi siltidega kõik ohutud tooted ja valikud ning kõigi 8 kaupluse värviosakonna personal on saanud ohutumate valikute osas ka koolituse. Seega tasub nendelt julgelt nõu küsida. 

Üldised soovitused värvi ostmiseks:

•    Lugege toote etiketil olevaid hoiatusi ja kasutage toodet vastavalt kasutusjuhendile.
•    Kasutage siseruumides ainult siseruumides kasutamiseks mõeldud ehitusmaterjale ja viimistlusvahendeid.
•    Ostke üksnes vajaminev kogus värvi või liimi.
•    Tuulutage ja õhutage ruume nii palju kui võimalik! See aitab vabaneda renoveerimise käigus ehitusmaterjalidest ja viimistlusvahenditest õhku lendunud ohtlikest ainetest.
•    Küsige nõu K-rauta müüjatelt-konsultantidelt.


Martin Tõru, K-rauta siseviimistluse tootejuht
Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: