Välispinnad värvi alla

29. juuni  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 2

AS Tikkurila tooteinsener Raul Heno sõnul on Vivacolori kaubamärgi alla kuuluvaist välisvärvidest minevaim kaup kindlasti puitfassaadide värvimiseks mõeldud vesialuselised värvid Ultima ja Villa Akva. “Lisaks on populaarsed ka nii sise- kui välistingimustes kasutatavad metallikruntvärv Korrostop ja aknavärv Fenestra,” lisab Heno. “Arvan, et suuremaid teadmisi ja oskusi nõudev ning töömahukam on kivifassaadide värvimine, võrreldes näiteks puitfassaadidega. Nende värvimisel tuleb täpsemalt arvesse võtta aluspinna omadusi ja värvimistingimusi. Kinni peab pidama ka värvimistehnoloogiast, mille on esitanud värvitootja. Selle põhjus peitub meie kliima iseärasustes – suhteliselt suurtes ööpäeva temperatuuri- ja niiskusekõikumistes teatud aastaaegadel.”
Ka SIA Caparol Baltica Eesti filiaali konsultant Eiko Roosimägi teatab, et müüduimad värvid kuuluvad  fassaadivärvide nimistusse. “Profivärvidest näiteks mineraalsetele fassaadikrohvidele ja ka soojusisolatsiooni liitsüsteemidele mõeldud silikaatvärv Sylitol Finish, lisaks peamiselt puit- ja betoonfassaadidel kasutatav universaalne akrüülvärv Amphibolin (värvil on ka betooni kaitsvad omadused) ja mineraalsetele fassaadipindadele sobiv isepuhastuv silikoonvärv Amphisilan. Viimatinimetatu, muide, on parim fassaadivärv turul,” arvab Roosimägi ning lisab, et tegelikult on muidugi veel terve hulk spetsiaalseteks lahendusteks mõeldud tooteid näiteks katustele ja välistingimustes olevatele põrandatele.

Puidule üks, kivile teine
Üks hea võimalus puitfassaadi katta on Sadolini Värvikeskuse spetsialisti Heiki Tuisu sõnul vesialuseline lasuurne ehk poolläbipaistev värv, nagu näiteks Tinova VX Lasur, mis jätab puidusüü läbi paistma. “See värv on mõeldud nii fassaadide, puitaedade kui ka terrassipiirete katmiseks, nii saetud kui hööveldatud pinnale ja erinevatele puiduliikidele. Ühtlasi see kaitseb puitu, imbudes sügavalt pinna sisse, ja sisaldab hallitusvastaseid aineid, mis hoiavad ära ka vetikate ja sambla tekke.” Tuisk rõhutab, et alati tuleb viimistletav pind eelnevalt katta vesi- või lahustipõhise puiduimmutusvahendiga. “Kuna kattevärv on poolläbipaistev, peab aluspind olema kindlasti puhas ja ühtlane, muidu jääb lõpptulemus laiguline. Viimasena tuleks lauad üle käia pikkade pintslitõmmetega, vastasel juhul jäävad ülekattekohad näha.”
Linnamajade krohvitud fassaadidele soovitab Heiki Tuisk silikoonvärvi Silicone. Eelkõige sobib värv lubi-, lubitsement-, tsementkrohvi ja muude mineraalsete aluspindade viimistlemiseks. Samuti on Silicone’t hea kasutada varem mineraalse või sünteetilise värviga kaetud pinna värskendamiseks. Iga fassaad on erinev ning sellele lähenetakse sõltuvalt objekti vajadustest ning omapärast. Varem värvitud aluspindadel kasutatakse erinevaid nakkekruntvärve. Silicone on kombinatsioon mineraal- ja dispersioonvärvist, mis annab hea katvuse ja veeauru läbilaskvuse. Selle värviga viimistletud pind on vetthülgav, niiskus ei pääse aluspinda. Kuid näiteks keldrimüüridest tulev niiskus pääseb välja ega kahjusta värvipinda. Samuti on sel hea vastupanuvõime CO2-le, mida on eriti palju just linnades ning mis lõhub värvipinda. Lisaks on värvipind isepuhastuv – mustus ei kinnitu fassaadile. Fassaadi eluiga sõltub õigete süsteemide kasutamisest ning õigetest töövõtetest.
Silikoonvärvi puhul tuleb ettevalmistustööna parandada fassaadis olevad praod, kahjustused ja augud ning sammal maha nühkida. Seejärel vajadusel aluspind kruntida ja katta pind kahe värvikihiga. Kuigi nimetatud tooted sobivad hästi ka isetegijale, on need eelkõige mõeldud siiski profikasutajale, mistõttu on Silicone saadaval vaid Värvikeskuse kauplustes.

Mida tähendab universaalsus?
Caparolile kuulub aga ka kodukasutajale suunatud laiatarbe-kaubamärk Alpina, mille tootegrupist on müüdavaimad ilmastikukindel, väga hea nakke ja suure kulumiskindlusega akrüül-puitfassaadivärv Alpina Holzfassade; ilmastikukindel ja eriti hästi mustust tõrjuv värv mineraalsetele aluspindadele Megamax Fassade; suurepärase nakkuvuse ja ekstraklassi kuluvuse tõttu suure populaarsuse võitnud universaalne värv Megamax Universal ja lahustipõhine puidulasuur Alpina Holzlasur. “Täiesti eraldi klassi kuulub aga veega vedeldatav puiduhooldusõli Alpina Garten-Holzöl, mis sobib kasutamiseks nii sise- kui välistingimustes, aiamööblile ja terrassile.”
 Alpina kaubamärgi alla kuuluvate toodetega on oluliselt lihtsam ümber käia kui profisarjaga – nende nimistus on hõlpsam orienteeruda, sest tooteid on vähem ja valik katab kodumeistri vajadused. Näiteks Megamaxx Universal sobib nii betooni kui ka puidu, krohvi ja kõva PVC värvimiseks.
Eiko Roosimägi selgitab, et universaaltooted ei ole oma omadustelt kehvemad: “Need lihtsalt vastavad rohkemate aluspindade viimistlemiseks kehtivatele nõuetele, kuid ei kata nii äärmuslikke tingimusi, mis on esitatud spetsiaalsetele toodetele. Professionaalsel tootel on nõue vastata ka sellistele tingimustele.”

Millal vajad profi abi?
Caparoli konsultandi arvates vajaks suuremaid eelteadmisi peaaegu iga renoveerimistegevus. “Keerukaim on pragunenud fassaadipindade renoveerimine, sest see vajab juba hulgaliselt teadmisi ehitusfüüsikast ja ka sobivatest lahendustest. Pikaajaliselt vastupidavad lahendused arvestavad aluspinna iseloomu ja seisu ning on sobivate materjalidega korrektselt paigaldatud. Spetsiifilisemad lahendused on näiteks lubikrohvidele – nende katmiseks sobivad vaid teatud värvid. Keerukam on ka pahtliga armeerimine, viltimine ja värviga armeerimine, mis eeldavad spetsiaalseid tooteid ja töövõtteid.”
Kui aluspind probleemne, soovitab Roosimägi kõigi tööde puhul kasutada professionaali abi.
Kliimatingimused üldjoontes värvilahendusi ei piira, veidi probleemsemaks peetakse vaid mereäärseid piirkondi, kus on mõningane oht, et meresoolade sattumine fassaadile lagundab seda. Paigalduse osas on aga kõigile fassaadimaterjalidele praktiliselt ühed nõuded: töid ei tohi teostada otsese päikese, tuule ega vihma käes. Üldjuhul on ka nõutav, et minimaalne õhutemperatuur oleks +5, silikaatvärvide puhul vähemalt +8 kraadi.

Buumiaegsed vead
Suuremate kivifassaadide värvimise soovitab Heno jätta professionaalidele ja hoiatab, et liigkiire ehitustegevuse põhiprobleem võib olla materjalide ebapiisav nakkumine, mille omakorda on tinginud põhiliselt niiske aluspinna viimistlemine. “Näiteks: ehitatava hoone sees siseviimistlustöid tehes on õhuniiskus kõrge ja temperatuur madal, see aeglustab tunduvalt betooni, krohvi, pahtli, plaatimissegu, kruntvärvi, kattevärvi ja teiste viimistlustoodete kuivamist. Nõndanimetatud. “märg-märjale” meetodil tooteid üksteisele peale kandes ei nakku need korralikult omavahel ja see põhjustab hilisema lahtituleku.”
Suurimad probleemid on ka Roosimäe hinnangul sündinud liiga lühikestest ehitustähtaegadest, mistõttu materjalid ei ole jõudnud kuivada ega nõutud omadusi saavutada enne järgmiste kihtide pealekandmist. “Muidugi on häda tulnud ka tellijatepoolsest hinnasurvest. Imelik, kuid hinnasurve on ka neilt, kes on ehitanud endale. Odavaimatest komponentidest koosnevates lahendustes ei pruugi aga materjalid omavahel üldse sobida. Kolmas suur probleem on teadmiste puudumine ning laiskus nende otsimisel ja omandamisel – seda nii ehitajate, konstruktorite kui ka arhitektide hulgas.”

Õige hooldus säästab pinda
Hooldamine on fassaadi viimistluskihi korrasoleku kontrollimine, puhastamine, vajadusel remontimine ja ülevärvimine. “Kui fassaad on määrdunud, on enamasti võimalik seda puhastada,” ütleb Roosimägi. “Kuna mustuseliike on väga erinevaid, puuduvad krohvitud või värvitud pinna puhastamiseks ühesed universaallahendused. Puhastamise sagedus ja kasutatavad vahendid sõltuvad konkreetsest olukorrast objektil. Puhastamist soovitatakse alustada nurgatagustest ja vähem silmatorkavatest fassaadiosadest, kusjuures töid peaks tegema vaid sobilikes ilmastikutingimustes. Viimistluskihi hilisem püsivus sõltub töö tegemise ajal valitsevatest ilmastikuoludest. Sageli piisab, kui pesta fassaadi aiavooliku otsa kinnitatud pehme harjaga.”
Kodumajapidamises kasutatavate puhastusvahendite kasutamisega soovitab Roosimägi olla ettevaatlik. “Kindlasti ei tohi kasutada söövitavaid aineid, lahusteid ega tugevatoimelisi puhastusvahendeid. Kõrgsurveveega puhastamisel tuleb tähelepanelik olla surve reguleerimisel, üle 30baarine survetugevus võib kahjustada fassaadiviimistluse pealispinda.”
Kui fassaadi viimistluskiht on kahjustatud, vananenud või tugevalt määrdunud, tuleb see tõenäoliselt üle värvida või koguni renoveerida. Enne värvimist võiks võimalike probleemide ennetamiseks välja selgitada, kas uus värv või renoveerimissüsteem sobib konkreetse fassaadi värvimiseks.
Kvaliteetsete toodetega värvitud välispinnad vajavad Raul Heno kinnitusel vähe hooldust. “Põhiliselt toimub pindade määrdumine tolmu, õhus leiduvate hallitusseente, sademete ja muu säärase koosmõjul. Puitpindade hooldamiseks on Tikkurila sortimendis näiteks toode nimega Huoltopesu, mille vesilahusega pinda pestes eemaldatakse sellelt mikroorganismid ning ühtlasi takistatakse nende edasist kinnitumist ja kasvu.”

Betoon kestvamaks
Betoon on küll tugev materjal, ent kui seda ei kaitsta ja sinna saavad tungida saasteained, hakkab ometigi lagunema. Andrus Piirsalu Comrade OÜst: “Soolade ja süsihappegaasi imendumisel betooni tekib raudarmatuuri ümber korrosioon, mille paisumisel betoon praguneb ja selle tulemusel pudeneb betoonilt maha kattekiht. Armatuuri edasisel lagunemisel kaotabki betoonkonstruktsioon oma tugevuse ja kui tegu on rõduga, muutub seal olukord väga ohtlikuks,” hoiatab Piirsalu.
Betooni kaitseks pakub Comrade erinevaid süsteeme. “Mapeil on selleks tooted, mis tagavad betoonile kaitse ja edasise esteetilise välimuse. Väiksemamahuliste töödega saab igaüks ka ise hakkama. Alustatakse raudarmatuuri kaitsega, vahend sisaldab korrosioonivastaseid aineid. Selle peale parandusmört, lõpuks viimistluspahtel ja vastavalt värvikaardile agressiivsete kemikaalide eest kaitsev elastne pinnavärv. Kuigi see värv takistab süsihappegaasi- ja soolarünnakuid, on see “hingav” ja laseb betoonist niiskust välja. On süsteeme, mille pinnakaitsekihti tuleks aasta-kahe järel uuendada, kuid ka selliseid elastseid värve, mis kestavad 15–20 aastat. Kindlasti leiab väga professionaalset abi ja materjale Kemiflorast,” soovitab Piirsalu.

Surm roostele!

Metallivärve Hammerite saadab kuulsus, et värvi kas või otse roostest pinda – korrosioon sellest enam läbi ei söö. On see ikka nii lihtne? Vastavad Sadolini Värvikeskuse müügikonsultandid Relika Soa ja Sten Kallaste.
Kas vasardatud, siledatele, siidjatele ja karedatele pindadele on igaühele erinevad tooted ning kas pinda on vaja eelnevalt karestada?
Vasardatud pinna võiks enne värvimist kruntida Hammerite Special Primeriga, siledad-siidjad pinnad eelnevalt kergelt liivapaberiga karestada. Karestamine tagab värvi või kruntvärvi parema nakkumise aluspinnaga, samas aitab värvitavalt pinnalt eemaldada lahtisi rooste- või muid kõrvalisi osakesi. Kui metallipind ei roosteta ja on matt, siis pole tingimata vaja pinda lisaks karestada.
Millistesse tingimustesse Hammerite sobib?
Need tooted on mõeldud eelkõige metallpindade värvimiseks välistöödel. Samas võib toodet kasutada ka sisetingimustes. Valikus sisalduvad ka hõbedane, kuldne ja vaskne toon ning vasardatud pinda jäljendav värvkate, millega võib dekoreerida nii tubaseid kui väliseid metallpindu.
Kas erinevatele metallidele sobivad kõik Hammerite'i tooted otse pealekantuna?
Kui tegemist on tavametalliga, piisab kahekordsest katmisest Hammerite'iga. Tugevama rooste puhul võiks kruntida Hammerite Rustbeater kruntvärviga, erimetallide puhul (kroom-, vask-, messing-, alumiinium-, galvaniseeritud ja roostevabad pinnad) kasutatakse Hammerite Special Metals Primer kruntvärvi.
Millisel juhul on parem kasutada aerosooli, millisel juhul pintsliga purgist toodet peale kanda?
Värvi on võimalik peale kanda rulli, pintsli või pihustiga. Aerosooli on mugav kasutada keerukamate ja pisemate detailide värvimiseks. Siiski soovitaks seal, kus võimalik, purgi ja pintsli kombinatsiooni, kuna pintsliga pealekandmisel jääb detaili katma paksem värvkate, mis omakorda kaitseb värvitavat pinda ilmastikumõjude eest paremini ja kauem.
Kas värv vajab vedeldamist?
Värv on kasutusvalmis ja pintsli-rulliga töötamisel ei vaja vedeldamist. Püstoliga värvimisel võib värvi lahjendada ca 10% Hammerite lahustiga.
Kas Hammerite tõesti tapab rooste, kuidas?
Roostekahjustustega metallpindade töötlemiseks enne värvimist on soovitav pinda töödelda Hammerite Kurust roostemuunduriga, mis muudab rooste püsivaks aluspinnaks. Roostekahjustuse tõsidusest sõltuvalt kestab reaktsiooniprotsess 3–4 tundi. Seejärel on oluline pinda hoolikalt puhta veega pesta ja enne värvimist lasta korralikult kuivada.
Võib öelda, et Hammerite roostetõrjesüsteem pidurdab efektiivselt rooste edasise leviku. Värvkatte korralisel hooldamisel ja uuendamisel tagab see metallpindadele pikaajalise kaitse.
Mis on Metalmaster ja kuidas see töötab?
Hammerite Metalmaster on uudne värviprits metallaedade värvimiseks. Metalmaster võimaldab metallist poste, väravaid, vihmaveetorusid, aiamööblit ja muud seesugust ära värvida ühelt poolt pihustades, sest metall tõmbab värvi ka “nurga taha”. See patenteeritud süsteem on üsna lihtne: pritsi küljes olev juhe ühendatakse metalleseme külge ja tekkiv staatiline elekter tõmbab pihustatava värvi ümber kogu eseme. See sobib aga ainult galvaniseerimata metallile. Metalmasteri värvi- ja ajakulu on minimaalne, võrreldes pintslitööga, kus peab aeda värvima mõlemalt poolt.

Blessed Ryan Are you looking for a profitable investment where you can start with a little amount and earn a reasonable profit within a short period of time?. I never believed in any online investment because I was scared and never wanted to be cheated, until I saw a review about Mr Pablo Martinez. He's a Forex/Crypto trading account manager who can help you manage your trading account with his trading strategies and winning signals. I started with an investment of $500 and earned a profit of $6,650 within 7 days. I now earn quite a lot on a weekly basis and I owe everything to Mr Pablo Martinez. Thank you Mr Pablo Martinez for turning my financial life around, and I will keep recommending your good works. If you want to invest in Stock, Binary options and Forex/Crypto trading, kindly contact Mr Pablo Martinez and you'll be glad you did. There are no hidden charges. Contact Mr Pablo Martinez through E-mail: pm7234029@gmail.com WhatsApp: +44 7520 636249 Facebook: https://www.facebook.com/PM-Fast-Trade-104912912155335/ 25. mai 2022
Blessed Ryan Are you looking for a profitable investment where you can start with a little amount and earn a reasonable profit within a short period of time?. I never believed in any online investment because I was scared and never wanted to be cheated, until I saw a review about Mr Pablo Martinez. He's a Forex/Crypto trading account manager who can help you manage your trading account with his trading strategies and winning signals. I started with an investment of $500 and earned a profit of $6,650 within 7 days. I now earn quite a lot on a weekly basis and I owe everything to Mr Pablo Martinez. Thank you Mr Pablo Martinez for turning my financial life around, and I will keep recommending your good works. If you want to invest in Stock, Binary options and Forex/Crypto trading, kindly contact Mr Pablo Martinez and you'll be glad you did. There are no hidden charges. Contact Mr Pablo Martinez through E-mail: pm7234029@gmail.com WhatsApp: +44 7520 636249 Facebook: https://www.facebook.com/PM-Fast-Trade-104912912155335/ 25. mai 2022
Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: