Tee oma majale ülevaatus ja audit

10. nov  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 0
Et teada saada, kus on need kohad, kust soojus kõige enam majast välja läheb, võib omanik tellida hoonele energiaülevaatuse, põhjalik energiaaudit annab aga juhiseid hoone energiasäästlikumaks muutmisel.

Eesti Energia energiasäästu toodetejuhi Marja-Liisa Alopi sõnul ei tea kahjuks paljud inimesed veel, et on olemas võimalus lasta oma maja termograafilise kaameraga üle mõõta, kuigi enne renoveerima asumist on see hädavajalik.

Termokaamera näitab visuaalselt ära, kus on maja külmasillad. Enamasti on need äravajunud paneelivahed või soojustus, vanad aknad-uksed, halvasti paigutatud konstruktsioonid. Alopi sõnul on sageli maja sein küll soojustatud, kui sokkel mitte ja sealt läheb soe välja. Termopiltidel on sellisel juhul selgelt näha ühtlane oranž vöö maja all.

Päris nii ei ole, et uued pakettaknad üldse soojakadusid ei tekita. Soojapidavus sõltub klaasi tüübist, aga ka akna paigaldusest. «Halvasti paigaldatud pakettaken ei pruugi loodetud efekti anda,» märkis spetsialist.

Mis energiamärgisesse puutub, siis see on juba praegu kohustuslik. Suuremad kortermajad, kus kulu ühe korteri kohta väiksem tuleb, on energiamärgise tellimisel aktiivsemad, väiksemad pole selle vajadust veel mõistnud. Tallinna linn maksab pool energiamärgise hinnast ühistutele praegu tagasi.

Energiamärgises on kirjas, kui palju konkreetne maja tarbib elektrit, kütet ja vett. Energiamärgise parim klass on A ja halvim H. Selline teave on vajalik majaomanikele, sest võimaldab võrrelda teiste taoliste elamutega ja vaadata, kas seda klassi võimalik tõsta on. Korteri müügitehingu puhul notarid juba küsivad maja energiamärgist ja kui ühistu pole seda tellinud, tuleb siis tal see töö nagunii kinni maksta.

Kõige põhjalikum analüüs on energiaaudit, mis näitab ära need tööd, mis tuleb teha hoone energiasäästlikumaks muutmiseks, pakkudes selleks ka pakettidena erinevaid lahendusi välja.

Näiteks võib see osutada vajadusele vahetada välja katus ja soojustada sokkel või tasakaalustada küttesüsteem, kusjuures hinnang antakse ka tööde maksumusele ja investeeringu tasuvusajale. Renoveerimistoetuse taotlemisel on taoline audit lausa hädavajalik.

Hinnad (kroonides):

Energiamärgis

  • eramule 2100
  • korterelamule 3-30 korterit 2100
  • korterelamule üle 30 korteri 2400
  • Energiamärgise tegemisele pakub Tallinn ühistutele 1500 kr toetust.

Energiaaudit

  • eramule alates 6900
  • korterelamule alates 12 900
  • Auditi puhul pakub KredEx korterelamule 50 protsenti toetust.

Termoülevaatus

  • eramule kuni 200 ruutmeetrit 2900
  • eramule üle 200 ruutmeetri 3900
  • korterelamule 3900
Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: