Seina plaatimine

14. aug  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 1
Seinaplaate võib paigaldada erinevatele aluspindadele, milleks võivad olla betoon(RYWALIT FK M), telliskivi, tuhaplokk, kipsplaat, vana plaat, värv, hüdroisolatsioonmatid (RYWALIT FK X, RYWALIT FK X Schnell). 
Värvitud seinte ja vana plaadi puhul peab olema kindel, et nii värv kui vana plaat oleksid seinas kõvasti kinni ning tolmu ja mustusevabad. Plaatida võite ka seinu, mis on kaetud puidu või puitlaastplaadiga , kuid seda ainult kuivades ruumides, kus pole otsest kokkupuudet veega nt. kappide ja tööpinna vahelist ala. Puitpinnad tuleb eelnevalt kruntida (RYWALIT Tiefgrund LF) või töödelda niiskustõkke e. aquastopiga ja plaatimiseks kasutada plaadiliimi e. dispersioonsegu (RYWALIT FK 71), mis on valmissegu ja kuhu pole enam tarvis vett lisada. 
Enne seina plaatima asumist tuleks veenududa, et nii seinad kui ka nurgad oleks võimalikult sirged. Tasandaamiseks kasutada vastavaid tasandussegusid.

Võite paigaldada terveid plaate suunaga paremalt vasakule või vasakult paremale. Võite alustada ka seina keskkohast, sel puhul jääb paremasse ja vasakusse nurka ühesugune plaadiriba. Seejuures tuleb seinaplaadid paigaldada rida-realt suunaga alt üles, kusjuures abivahendina kasutada vuuginööri, mis pingutatakse kahe plaadinurga vahele. Kraanikausiga seinas võite plaatide paigaldamist alustada näiteks äravoolutoru keskkohast. Eelduseks on asjaolu, et kogu sanitaartehnika jääb plaatide suhtes sümmeetriliselt ja vuugistikust jääb ühtlane mulje. 

Ka tasuks mõelda sellele, kas alustada 2.50 m kõrguses ruumis plaatimist terve plaadireaga põrandalt või lae alt ja kuhu jätta lõikamist vajavad plaadid. Kitsas plaadiriba lae all ei näe tavaliselt hea välja, parem jätta kitsas riba põranda juurde ja nurkadesse, kust need vähem silma toravad. 

Kui olete rihtlati, vesiloodi või nivelliiriga maha märkinud kõrgused / horisontaalsed ja vertikaalsed abijooned, võite pinna katta plaatimisseguga (plaatimisliim, dispersioonliim). Plaatimislabidaga kannate kõigepealt 1-2 m2-le 2-3 mm paksuse kihi ning kammite selle siis hambulise segukammiga suunaga alt üles läbi. Et vältida segu kuivamist siis suurt pinda seguga ette ei tehta. Hambulisus 3 x 3 mm - 12 x 12 mm sõltub plaatide suurusest, samuti plaadi tagakülje profiilist - nupukestest, rihvakestest, vaokestest, mis võivad osaliselt eenduda 1-2 mm võrra. Hoidke segukammi seejuures seina suhtes vähemalt 45-kraadise nurga all. Suruge plaadid tugevalt segusse, vajadusel koputage kergelt plaatidele. Plaatide asetust on võimalik sõltuvalt segust korrigeliigutada kuni 10 min. jooksul. Jälgige, et plaatide tagakülg oleks seguga nakkunud vähemalt 65 % ulatuses. 

Nõutavad, vähemalt 2 mm laiused, suuremamõõtmeliste plaatide puhul 3-4 mm laiused vuugid saate, kui kasutate kaupluses saadaolevaid vuugiriste, mida surute käega plaat-plaadi haaval tugevalt segusse. Vuugiristid jäävad vuukidesse ning kaetakse vuugiseguga. 

Kui üks sein on plaaditud, puhastage niiske käsnaga vuugid üleliigsest väljapressunud segust. See on oluline, vältimaks plekkide teket järgneval vuukimisel.
4. Vuukimine / Vuukide täitmine 
Vuukimist võite sõltuvalt segust alustada ka varem, aga üldiselt tehakse seda 24 tunni möödudes. Veelgi parem oleks oodata 2-3 päeva, et niiskus saaks avatud vuugistiku kaudu aurustuda. 

Dispersioonseguga plaatimisel, samuti madala temperatuuri puhul, tuleks vuukide täitmisega oodata vähemalt 5 päeva, vältimaks võimalikke plekkide moodustumist vuugisegus. 

Vuugid peavad olema puhtad ja neis ei tohi olla liigset plaatimissegu. Vuuke saab segust puhastada vastava vuugikaabitsaga. Pärast lahtiste vuukide niisutamist ja vuugisegu paisumist ämbris, 15 minuti vältel, võite vuugid täita valge, halli või värvilise vuugiseguga. Mattglasuuride puhul tuleks enne värvilise vuugisegu pealekandmist eelnevalt läbi viia proovipinna katmine. Ilma glasuurita keraamiliste plaatide (nt. täismass- ja klinkerplaadi ning loodusliku kivi) puhul, ei tohi värvilisi vuugisegusid kasutada. Selliseid plaate saab vuukida ainult halli, ilma värvipigmendita vuugiseguga. See on vajalik selleks, et vältida värvipigmendi imbumist plaati, kust seda hiljem enam puhastada pole võimalik. 
Vuukimiseks kasutada spetsiaalset vuugikummi või -labidat. Vuugisegu kantakse plaatidele diagonaalselt, surudes vuugisegu põhjani vuuki. Liigne vuugitäide eemaldada. 
Kui vuugisegu on kuivanud, (15-30 min.), võite plaadid diagonaalselt niiske, kuid mitte väga märja käsnaga puhastada ning seejärel vuugid ühtlaselt ja sirgelt üle tõmmata. Käsn ei tohi olla liiga märg, et vältida vuukide liiga tugevat välja pesemist. Seejärel 2-3 m2 suurune vuugitud pind veelkord puhta vee ja puhta niiske käsnaga suunaga ülalt alla üle pesta ja kuivatada. Allesjääva õrna tsemendikirme võib järgmisel päeval plaatide glasuurilt eemaldada kõva käsna ja veega.

Raskesti eemaldatavaid tsemendijääke ning hilisemaid, ehitustöödest põhjustatud määrdumusi, võib kergesti eemaldada tsemendijääkide eemaldusvahendiga (HG Zementschleierentferner). Hilisemal hooldusel soovitame kasutada keraamiliste pindade ja sanitaartehnika puhastusvahendeid. 
5. Elastsed vuugid 
Seina- ja põrandaplaatide vahelistesse nurkadesse, uste, akende, torude, vanni ja dushinurga piirkondadesse jäävates vuukides, laiusega vähemalt 5 mm, tuleb kasutada elastseid vuugisegusid. 
Lahitsed vuugid peavad olema kuivad ja tolmuvabad. Et vältida plaatide määrdumist, kleepige vuugiservad mõlemalt poolt kinni, kasutades selleks maalriteipi, ning täitke vuugid silikoonipüstoli abil silikooniga. Nii jäävad vuugid elastseks. 
Niisutage plaatimislabidas või nimetissõrm veega, millesse on lisatud puhastusvahendit, sobib ka nõudepesuvahend ning suruge sellega vuugipind siledaks. Nii saavutate sileda silikoonpinna ja säästate käsi määrdumisest . Seejärel eemaldage kohe teip, et vältida selle kinni kuivamist. 
Marmori, akrüül-vannide ning puidu puhul tuleb vuuke eelnevalt kruntida. 

Elastne vuuk kuivab päevas umbes 1-2 mm ulatuses, seetõttu ei tohi vuugile 2-3 päeva jooksul peale astuda ega muud koormust avaldada. 
Silver Väga põhjalikult kirjutatud artikkel ja siit peaks põhiteadmised saama kõik kel huvi ise proovida plaatimist. Kui ise siiski teha ei soovi siis aitame heameelega, vaata lähemalt: http://www.krsehitus.ee/ 27. juuni 2018
Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: