Mida silmas pidada büroopõranda valikul?

14. juuli  Madis Pihelgas. Kommentaarid: 0
Põrand on interjööri alus – olgu siis tegemist lihtsa kodukontori või kaasaegse ärimajaga. Põrandast sõltub suurel määral kogu esmamulje, mille me ruumi või hoonesse sisenedes saame – kas põrand on puhas või räpane, terve või katki, viledaks kulunud või nagu uus – alateadlikult teeme sellest omad järeldused.

Hea põrand kestab ja jätab alati suurepärase mulje. Õige põrandalahendus aitab kokku hoida hoolduskulude arvelt ning näeb ka aasta(kümne)te möödudes suurepärane välja.

 

Elioni esindus Mustamäe teel Tallinnas (materjal: Forbo kõrgsurve PVC Allura)

 

Õige põrandalahendus algab hoone sissepääsust

Jalgadega tassitakse sisse umbes 90% hoones olevast mustusest. Meie kliimas ei ole see hulk sugugi väike. Seetõttu on ääretult oluline sissepääsudes kasutada korralikku puhastusala, millel inimene teeks vähemalt 6 – 8 sammu. Hea puhastusala suudab nende sammudega kinni püüda isegi kuni 90% sissetulevast mustusest. Tulemuseks on puhtam töökeskkond, põrandad kestavad kauem ja näevad jätkuvalt head välja ning sellele lisaks säästate kuni kolm korda koristus- ja hoolduskuludes.

 

Sissepääsule järgneb vastuvõtuala. Vastuvõtuala on alati firma visiitkaardiks ning siin tuleb eriti jälgida, millise mulje me tulijaile jätta tahame. On see soe ja sõbralik või konkreetne ja asjalik, külm ja kalkuleeriv või lõbus ja loominguline – põrand on kindlasti oluliseks tooniandjaks. Materjali valikul tuleb lähtuda sestsamast – erksaid värve ja loomingulisi lahendusi võimaldavad rullmaterjalid: naturaalne linoleum ja pvc-katted, soliidsust ja eksklusiivsust head kiviplaadid. Tähtis on, et põrandakate valitakse vastupidav ja kulumiskindel, mida on vajadusel lihtne puhastada ning mille muster peidaks hästi kahe koristuskorra vahel tekkiva mustuse.

 

Koridori põrandakatte materjal olgu lihtsalt puhastatav

Koridoride kulutuskoormus on samuti väga suur, seega on mõistlik ka sinna valida kõige vastupidavamad põrandakatted. Samuti peab materjal olema lihtsalt puhastatav ning mustust varjava värvi ja mustriga. Suure kulutuskoormusega pikkade koridoride kujundamisel võiks kaaluda seinaäärsete bordüüride kasutamist, et vähendada kontrastsete käiguradade tekkimise ohtu.

 

Mida valida kabinetti?

Kabinettides on üldine kulutuskoormus tavaliselt väiksem. Samas tuleb arvestada, et väga sageli kasutatakse kabinetis ratastega toole, mis suure punktkoormuse tõttu võivad pehmema põrandakatte kiiresti rikkuda. Seetõttu on põrandavalikul oluline jälgida katte vastupidavust bürootoolidele. Hästi sobivad sellistesse tingimustesse rullmaterjalid – naturaalne linoleum ja vinüülkatted, mis on lisaks ka mugavad jalge all, antistaatilised ja hästi puhastatavad. Kui valite vaipkatte, parketi või laminaadi, on soovitav kindlasti kasutada ratastooli all kaitsematte, et toolide rattad ei vigastaks põrandamaterjali.

 

Nõupidamisteruumi helisummutavad materjalid

Nõupidamisruumis on põrandakatte olulisteks näitajateks helisummutavus ja antistaatilisus. Seetõttu on hea valik antistaatiline vaipkate või akustiline pvc-kate, samuti sobivad hästi nii linoleum kui tavaline vinüülkate.

 

Veel – juhul kui soovite luua eksklusiivset keskkonda samas minetamata oma praktilist meelt – võite kaaluda imitatsioonpõrandate kasutamist. Head imitatsioonid näevad tõepoolest sama head välja kui originaalmaterjalid: puit, graniit, marmor, metall. Samas on neil olemas suur hulk positiivseid omadusi, mis originaalmaterjalidel puuduvad ning neid on oluliselt lihtsam puhastada ja hooldada.

 

Kui ruumis on palju arvuteid või tehnikat

Serveriruumis on vaieldamatult põrandakatte olulisimaks näitajaks antistaatilisus (elektritakistus <109 Ohmi). Suurema ohutuse tagamiseks võiks kaaluda ka elektrit hajutavaid katteid (elektritakistus 108 - 106 Ohmi).Eelkõige on see vajalik elektroonika kaitsmiseks, kuid põranda antistaatilisus vähendab ka tolmu kogunemist ja lihtsustab põranda hooldust.


Hansapanga IT-maja kontor Tallinnas (materjal: Desso plaatvaip)

Hansapanga Peamaja Tallinnas (materjal: Desso vaip)

 

 

Moodne kontor kui teine kodu

Kaasaegsed kontorid on enamike tööinimeste teine kodu, kus veedetakse suur osa päevast. Et muuta see keskkond kodusemaks ja mugavamaks on levinud puhkenurkade või isegi eraldi puhkeruumide (näiteks ka sauna- ja pesuruumidega, jõusaalide vms) kasutamine. Puhkeruumides kasutatakse tihti looduslikke materjale nagu naturaalse vaibad (vill, kookos, sisal jne) või puitpõrandate kasutamine. Niisketes ruumides nagu pesuruumid, riietusruumid jne on oluline panna rõhku ka turvalisusele, et töötajad ei libastuks ega kukkuks. Selleks on sobilikud spetsiaalse libisemiskindlad PVC-katted või keraamilised plaadid. 

Korea Autosalong Tartus (materjal: Forbo kõrgsurve PVC Allura) 

 

Tarmo Titov

Auma Expo AS /Floorin

Tootejuht

 

Artikkel ilmus: Ajakiri Interjöör 2007 nr. 14

Email again:

Lisa kommentaar

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: